Za čokoládu bych položila i život!

25. srpna 2010 v 13:01 | Lotty Biondi |  Consigli
Za čokoládu bych položila i život!
Čokoláda byla dlouho považována za lék a ještě na počátku 20. století se prodávala v lékárnách. Mnozí by jistě léčbu čokoládou ocenili i dnes! K žádoucím projevům působení této dobroty na organismus postačí 20 g kakaa nebo 15 g čokolády denně.

Čokoláda - ženská záležitost?
Ženy touží po čokoládě 2x častěji než muži. Čím je to způsobeno? Pravá čokoláda obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, které kromě tělesné schránky ovlivňují i psychiku. Fenyletylamin je jednou z nich. Přirozená potřeba fenyletylaminu stoupá při psychickém napětí, např. před menstruací nebo při vyčerpání. Fenyletylamin působí silně antidepresivně - zmírňuje pocity strachu a úzkosti. Mimo jiné se jej více vylučuje v mozku zamilovaných.
A nějaká další povzbuzovadla?
Další povzbuzující látkou v čokoládě je teobromin. Teobromin uvolňuje cévy a tím snižuje krevní tlak. Navíc stimuluje srdce a má močopudné účinky. Dříve se teobromin z kakaových bobů užíval při léčbě srdeční nedostatečnosti a astmatu. Čokoláda obsahuje také velmi malé množství kofeinu, který povzbuzuje nervovou soustavu. Řada fosfolipidů a nukleotidů obohacuje čokoládu o látky zlepšující činnost mozku a látky působící na zvýšení syntézy tryptofanu. Tryptofan má antidepresivní účinek. Podobně působí i lecitin, který se do čokolády přidává jako emulgátor. Zvýšenou chuť na čokoládu při psychické zátěži a napětí si vysvětlujeme také poměrně vysokým obsahem hořčíku a vápníku.
V čokoládě nalezneme polyfenoly s antioxidačními vlastnostmi. Doporučují se jako prevence proti rakovině. Obsah polyfenolů v čokoládě je srovnatelný s obsahem polyfenolů v čaji nebo v červeném víně. Čokoláda i přes vysoké množství tuku neobsahuje cholesterol. Cholesterol nalezneme maximálně v mléčné čokoládě. Na syntézu "hodného" cholesterolu má pozitivní vliv obsažená kyselina stearová.
Ale pozor…
Řeč byla o kvalitní hořké čokoládě, ne o čokoládových náhražkách! Zatímco pravá čokoláda obsahuje výhradně přísady, které vznikají při přeměně bobů kakaovníku, obsahuje imitace čokolády pouze kakaový prášek s nízkým obsahem tuků. Kakaové máslo se nahrazuje rostlinnými nebo živočišnými tuky. Imitace čokolády se používá hlavně jako čokoládová poleva na sušenky, zmrzlinu apod.
Historie čokolády
Kakaové boby původně rostly jen v pralesích Jižní a Střední Ameriky. Jako první prý z nich uvařili hořkou tekutinu Mayové, kteří s kakaovníkem spojovali řadu rituálů. Aztékové pochutinu "chocolatl" označovali za zdroj duchovní moudrosti a energie s afrodisiakálními účinky. Do Evropy přivezl kakaové boby Hernando Cortéz, který dobyl říši Aztéků. V polovině 16. století si "nápoj Bohů" získal oblibu po celém Španělsku. Casanova ji doporučoval jako afrodisiakum Madame du Barry - milence Ludvíka XV. Dvořané krále Ludvíka XVI. ji pili několikrát denně. V polovině 18. století bylo již pití čokolády velmi módní a zdomácnělo na všech evropských dvorech.
Víte, že...
  • staří Mayové považovali čokoládu za afrodisiakum?
  • za 2. světové války se čokoláda dávala vojákům pro zlepšení vytrvalosti a odolnosti
  • zvýšené množství fenyletylaminu, který obsahuje čokoláda, se vylučuje v mozku zamilovaných
  • si můžete dopřát čokoládový zábal, čokoládovou koupel nebo masáž ve vybraných salonech? čokoláda zvlhčuje, vyživuje a omlazuje pokožku, zbavuje pleť vrásek a seschlé kůže a vrací ji jemnost
  • existuje Mezinárodní čokoládový festival? Koná se v portugalském historickém městečku Óbidos, kam se sjíždějí profesionální cukráři, aby předvedli své umění.
Výroba čokolády
První továrnu na čokoládu založila v Holandsku v roce 1815 firma van Houten. V roce 1879 Rudolf Lindt objevil postup, kterým potlačil přirozeně hořké látky kakaového bobu a hmotu zjemnil přidáním kakaového másla. Hořká čokoláda se připravuje z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru. Dodáním sušeného mléka vzniká základ mléčné čokolády. Bílá čokoláda se vyrábí z kakaového másla, cukru a mléčného prášku. Jednotlivé druhy čokolády obsahují různé podíly kakaové sušiny a kakaového másla. Nejjemnější druhy mají vždy vysoký podíl obojího. První plněné čokoládové bonbony se objevily v roce 1913. Naší největší čokoládovnou byla "Orionka" založená v roce 1896 Františkem Maršnerem, který v Praze na Vinohradech původně vyráběl turecký med.
Značka Manner a čokoláda
Historie značky MANNER je neodmyslitelně spjatá s čokoládou, respektive s její výrobou právě v době, kdy byla považována za luxusní zboží. Zakladatel dynastie Josef Manner I. - vyučený obchodník, v roce 1890 založil rodinnou výrobu cukrovinek. Josef Manner I. v centru Vídně na Stephansplatz prodával v malém obchůdku čokoládové zboží a fíkovou kávu. Protože nebyl spokojen s tehdejší čokoládovou produkcí a její kvalitou, založil 1. března 1890 svoji vlastní továrnu na výrobu čokolády. Ta nesla název - "Chocoladenfabrik Josef Manner". Prvními výrobky byla nejenom tabulková čokoláda, ale i čokoládové bonbony a kakao v dózách. Již v roce 1898 se poprvé v sortimentu výrobků objevily oplatkové řezy pod názvem "Neapolitánské řezy č. 239". V jejich tradiční výrobě z lískových oříšků, cukru, kokosového tuku a kakaového prášku se pokračuje dodnes. Novinkou výrobce Manner je čokoláda se 70% obsahem kakaa. 150 g balení čokolády obsahuje také 6,7 mg vápníku a 0,2 mg železa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama